Oczepiny na Kujawach

Już od ponad 30 lat Tarnogród jest „Stolicą teatrów wiejskich”, a ogrom pracy i dokonań w tej materii docenił Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ciągu roku w całej Polsce odbywają się Regionalne Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych. Każdy przegląd nominuje zespoły do finałowego Sejmiku. Właśnie na jednym z takich przeglądów w Kaczorach pow.pilski został doceniony i zauważony obrzęd zespołu folklorystycznego „Śmiłowiónki” pt. „Oczepiny na Kujawach”.


Koniec sejmikowego sezonu to „zlot” zespołów, wybranych z sejmików regionalnych 14 – 15 zespołów (200 – 300 wykonawców) spośród najlepszych w Polsce na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej, odbywający się od 10 do 12 października w Tarnogrodzie.
Sejmik to prezentacja przedstawień teatralnych wspaniała oferta kulturalna – poznanie tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. W zespołach pracują różne pokolenia – jest szansa że młodzi ludzie będą kontynuatorami. Ocalenie od zapomnienia obrzędów, takich jak: gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny, ostatni różaniec itp. oraz prace wiejskie: darcie pierza, prządki, kiszenie kapusty, kopanie kartofli itp. Spotkania dla samych twórców są miejscem zdobywania teatralnych doświadczeń i umiejętności, a dla wiejskiego ruchu teatralnego miejscem promocji.
Za spektakl zaprezentowany w Tarnogrodzie zespół otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego oraz wyróżnienie za śpiew i taniec.
Po krajowym tournée nadszedł czas na długo oczekiwaną prezentację obrzędu dla mieszkańców gminy Choceń. Zapraszamy 9 listopada (niedziela) o godz. 17.30 do Choceńskiego Centrum Kultury – Biblioteki. Szczegółowe informacje dotyczące spektaklu na www.cck.chocen.pl

Śmiłowiónki