Orszak Trzech Króli w naszej gminie

6 stycznia 2016 roku po raz pierwszy  zorganizowany został w Choceniu Orszak Trzech Króli, pod oficjalnym patronatem Wójta Gminy Choceń,pana Romana Nowakowskiego. Głównymi organizatorami tego pięknego przedsięwzięcia była natomiast Parafia św. Idziego w Choceniu oraz Choceńskie Centrum Kultury- Biblioteka.
               Po Mszy św. w kościele p.w. św. Idziego uformował się uroczysty korowód, w którym najważniejszymi postaciami byli Trzej Królowie, mędrcy ze Wschodu, niosący dary. Byli też aniołowie, pastuszkowie i inni przedstawiciele mieszkańców naszej gminy. Korowód przeszedł ulicami Chocenia – do Centrum Kultury, gdzie odbył się finałowy koncert kolęd i pastorałek. Wystąpili w nim: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP ze Śmiłowic, zespół folklorystyczny „Śmiłowiónki”,  Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Choceniu.
                  Śpiewanie kolęd i nastrojowych pastorałek, połączonych z ciekawą choreografią oraz pięknie brzmiąca muzyka w wykonaniu młodzieżowej orkiestry – połączyła pokolenia; od najmłodszych do najstarszych i znalazła uznanie wśród licznie zgromadzonej publiczności, która nagradzała wykonawców gromkimi brawami. Pięknym zakończeniem koncertu było wspólne odśpiewanie z towarzyszeniem orkiestry kolędy:
                             ” Święty czas, to radosny czas
                               zobacz ile serca jest w nas
                               gdy w kręgu świątecznym wirują dziś
                                nasze nadzieje na nowe dni…”.
[źródło: http://www.cck.chocen.pl]