„ŚMIŁOWIÓNKI” w Krynicy – Zdroju

Dwadzieścia jeden zespołów artystycznych z całej Polski, działających przy OSP wzięło udział w XIX Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych w Krynicy – Zdroju, w dniach: 17 – 18 – 19 czerwca 2016r. Wśród tych zespołów znalazły się dwa, reprezentujące naszą gminę i straże: OSP w Śmiłowicach reprezentowały „Śmiłowiónki”, zaś

OSP w Choceniu – „Ziemia Kujawska”.

Krynica, to przepiękne, znane i popularne uzdrowiskowe miasteczko, położone u stóp gór pasma Jaworzyny. W Pijalni Głównej przez dwa dni odbywały się prezentacje programów zespołów artystycznych, a występy oceniali profesjonalni jurorzy. A było na co popatrzeć i czego posłuchać. W oczach mieniły się wszystkimi kolorami barwne stroje : ot choćby z Łowicza, Sądecczyzny, Sanoka czy też Litewskiego Pogranicza.

Pierwszego wieczoru Krynica powitała wszystkich uczestników Spotkań występem Zespołu Tańca Artystycznego MINIATURY z Krynicy, który zaprezentował przepiękny i pełen uroku pokaz baletowych umiejętności . Występ składał się z najpiękniejszych fragmentów baletowych kompozytorów muzyki klasycznej: Fryderyk Chopin, Giuseppe Verdi, Piotr Czajkowski, Jakub Offenbach i rodzina Straussów. Widzowie mieli okazję obejrzeć między innymi: „Walc lalek”, polkę „ Pizzicato” z baletu „Sylvia” i baletowe „Tango Milonga” w oryginalnej i bardzo ciekawej choreografii.

W drugim dniu przesłuchań, przy licznie zgromadzonej publiczności, zespół „Śmiłowiónki” zaprezentował obrzęd „Oczepiny na Kujawach”, który przyjęty został z dużym zainteresowaniem i sympatią. Przyśpiewki i teksty mówione wzbudzały śmiech i brawa.

W koncercie finałowym, który odbył się wieczorem, już po wszystkich przesłuchaniach – każdy zespół prezentował się publiczności w krótkim, trzyminutowym występie. „Śmiłowiónki” zatańczyły kujawiaka. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy oraz dofinansowanie na umundurowanie drużyn OSP. Jurorzy przyznali także kilka wyróżnień: np. za stroje, za muzykę. Spośród kilkunastu kapel biorących udział w Spotkaniach, nasza kapela w składzie:

1. Miłosz Kierzkowski – kierownik muzyczny, akordeon

2. Paulina Śmiałek – klarnet

3. Małgorzata Zielińska – skrzypce

4. Michał Stokfisz – bębenek

5. Michał Bagiński – tuba

jako jedyna otrzymała specjalne wyróżnienie i piękny puchar.

GRATULACJE !

A potem? Potem się zadziało!

Członkowie kapeli zasiedli na schodach Nowego Domu Zdrojowego i dali T A K I koncert, że w kilka chwil zebrał się wokoło tłum gości. Dołączył także zespół ludowy z Sanoka i zaczęły się wspólne śpiewy i tańce. Fruwały w powietrzu kapelusze, a publiczność domagała się coraz to nowych piosenek, śpiewając razem ze wszystkimi.

Żałujcie, że Was tam nie było! Było bowiem i wesoło, i radośnie , i bardzo, bardzo sympatycznie.

Podczas całego pobytu w Krynicy zespołowi towarzyszyła piękna pogoda, więc w wolnym czasie było zwiedzanie miasteczka, wjazd na Górę Parkową, spacery po Parku Zdrojowym, odwiedziny w Muzeum Zabawek lub spacer dorożką. Znalazł się również czas by wjechać linową kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką. To najwyższy szczyt pasma Jaworzyny Krynickiej o wysokości 1114m n.p.m., należącego do gór w Beskidzie Sądeckim. Ze szczytu można było cieszyć oczy cudowną panoramą . Widać było Tatry i Słowackie Beskidy.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu do Krynicy przywieźli ze sobą całe mnóstwo wspaniałych wspomnień i przeżyć.

Bardzo dziękujemy Panu Romanowi Nowakowskiemu, wójtowi gminy w Choceniu za sfinansowanie zespołowi przejazdu do Krynicy – Zdroju.