Zespół ”Śmiłowiónki” na dożynkach gminno-parafialnych w Śmiłowicach

… „ Zaszumiały kłosy, zapachniało ziarnem,

skończone już żniwa pod niebem upalnym.

Więc na dożynki nadszedł czas…”

 

Tegoroczne dożynki gminno – parafialne odbyły się zgodnie z utartą już tradycją – w urokliwym parku w Śmiłowicach, w pierwszą niedzielę września, czyli 4-go b.r. – jako podziękowanie za zebrane przez rolników plony.

Uroczystość rozpoczął różnobarwny korowód, który przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Śmiłowic przeszedł alejkami parku do głównej sceny. W korowodzie, oprócz pięciu delegacji z wieńcami szły na jego czele marżonetki i orkiestra; księża: ks. Krystian Michalak, proboszcz tutejszej parafii i ks. Tomasz Król, proboszcz z parafii Czerniewice; Starostowie Dożynek: Pani GRAŻYNA STOKFISZ z Kuźnic i Pan ROMAN BILIŃSKI z Wilkowiczek.

Członkowie zespołu „Śmiłowiónki także znaleźli się we wspomnianym korowodzie. Dożynkową uroczystość rozpoczęła Msza Św. odprawiona w intencji rolników naszej gminy. Oprawę muzyczną sprawowali : „Śmiłowiónki” i Młodzieżowa Orkiestra Dęta .

Po odprawionej Mszy Św. rozpoczęła się dalsza część uroczystości, na którą złożyły się:

– konkurs dożynkowy w którym udział wzięło pięć wieńców. Wszystkie były piękne, a w przygotowanie ich włożona została ogromna praca. Komisja konkursowa przyznała I miejsce wieńcowi z Sołectwa i OSP Czerniewice. Zaś II miejsce przyznano ciekawemu i oryginalnemu wieńcowi Koła Gospodyń Wiejskich ze Śmiłowic.

– wręczenie honorowych odznak „Zasłużony dla rolnictwa”.

Część artystyczna tegorocznych dożynek została oddana młodemu pokoleniu, które zaprezentowało się wspaniale. I tak występy swoje pokazali : Młodzieżowa Orkiestra Dęta – chluba Śmiłowic i całej gminy; dzieciaki z przedszkola w Śmiłowicach – z wielkim przejęciem i zaangażowaniem przedstawiały się gościom; uczniowie Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach – zaprezentowali wysoki poziom i muzyczne przygotowanie; Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska”, rozwija się coraz piękniej i z przyjemnością się ich ogląda; po raz pierwszy wystąpił gościnnie w naszej gminie młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa. Zaprezentował ciekawe tańce i piosenki, a zgromadzona publiczność przyjęła gości bardzo ciepło.

Członkowie zespołu „Śmiłowiónki”, przebrani w świąteczne – „ cywilne” ubrania brali również aktywny udział w dalszych dożynkowych uroczystościach i wraz z licznie zgromadzonymi gośćmi podziwiali występy nie tylko dzieci i młodzieży lecz także zespołów muzycznych .Gwiazdą wieczoru był zespół ETNA z Kruszwicy Kujawskiej, z charyzmatyczną i uhonorowaną wieloma nagrodami solistką – panią Agnieszką Kozieł- Pacanek. Były więc szalone rytmy, mocne akcenty dźwiękowe oraz dymy, z których wyłaniała się tajemnicza postać solistki, a towarzyszyli jej dwaj tancerze. Ostatnim akordem wieczoru była zabawa taneczna. Która trwała do późnych godzin nocnych, a do tańca grał zespół EXTREME.