„Śmiłowiónki” na Święcie Objawienia Pańskiego w Choceniu

Święto Objawienia Pańskiego ( z gr. Epifania – objawienie, ukazanie się), obchodzone w kościele katolickim 6 stycznia – jest świętem chrześcijańskim, mającym uczcić objawienie się Boga – człowiekowi. W wielu miastach w Polsce, w tym także i w naszej gminie świętowany był ten dzień poprzez Orszak Trzech Króli. Odbyły się więc jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem.

Obchody rozpoczęła Msza Św. w kościele p.w.Św. Idziego w Choceniu. Po Mszy Św. ruszył ( już po raz drugi ) uroczysty korowód, na czele którego kroczyli Trzej Królowie. Za nimi szły całe rodziny, dzieci, młodzież i starsi. Mimo siarczystego mrozu i zimna, ten radosny Orszak z kolorowymi chorągwiami i przesympatycznymi kucykami, przeszedł ulicami Chocenia do Centrum Kultury, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie.

Przy pełnej sali widowiskowej na scenie spotkały się wszystkie pokolenia: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.. W koncercie kolęd i pastorałek udział wzięli: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP ze Śmiłowic, zespół folklorystyczny „Śmiłowiónki”, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” , uczniowie Szkoły Podstawowej w Choceniu oraz grupa wokalna CCK.

„Śmiłowiónki” zaśpiewały trzy kolędy: „Narodził się Jezus Chrystus”, „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Oj maluśki, maluśki…” Tę ostatnią wykonali sami panowie, a ich męskie głosy ładnie podkreśliły charakter tej pięknej kolędy. Panie, w tej kolędzie nuciły jedynie refrenowy podkład: li li li li la, li li li li la…

Wszyscy uczestnicy wieczoru kolędowego otrzymali orszakowe korony, śpiewniki z kolędami oraz okolicznościowe plakietki. Całe widowisko zorganizowało Choceńskie Centrum Kultury- Biblioteka oraz Parafia p.w. Św. Idziego w Choceniu.

Na dalsze dni roku 2017 niech wszystkim towarzyszą słowa z homilii Papieża Franciszka: „Idźmy za światłem Mędrców ze Wschodu. Za światłem, które nie gaśnie…”