„ ŚMIŁOWIÓNKI” w Brześciu Kujawskim – 3 maja 2017r.

 W dniu 3 maja 2017r. w Brześciu Kujawskim odbył się  już po raz drugi Festiwal Zespołów Folklorystycznych im. Tadeusza Zielińskiego. Na scenie zaprezentowało się dwanaście zespołów, w trzech kategoriach wiekowych. Były to:

 

  • cztery zespoły dziecięce, do  14-go  roku życia  – Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” z Włocławka,  Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny z MGOK w  Izbicy Kujawskiej i Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” z Chocenia  ;
  • dwa zespoły młodzieżowe, do  19-go roku życia – Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” z  Włocławka i   Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z  Baruchowa;
  • sześć zespołów dorosłych, powyżej 19 lat  –  „Swojacy” z  Baruchowa, „Złotniczanki” ze  Złotnik Kujawskich, „Bronisławianki” z   Bronisławia,  „Pakościanie” z Pakości, „Śmiłowiónki” ze Śmiłowic i Kapela „Spod Kowala”.

 

Naszą gminę reprezentowały dwa zespoły: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” z Chocenia  oraz  Zespół folklorystyczny „Śmiłowiónki” ze Śmiłowic.

„Śmiłowiónki”  zaprezentowały w swoim programie cztery tańce : chodzonego, kujawiaka, szoca i polkę oraz kujawskie piosenki. Ponadto nasz duet: pani Danuta Kaczmarek i pan Włodek Stokfisz  zaśpiewali wesołe, ludowe przyśpiewki. Odtańczony również został kujawiak z kieliszkiem na głowie. Kieliszek ów stał na głowie Włodka Stokfisza   ( i  nic się z niego nie wylało ) ,  a partnerowała mu dzielnie nasza koleżanka,  Bogusia Grabkowska.

Wszystkie zespoły zaprezentowały ciekawe programy w których znalazły się tańce i pieśni kujawskie, przyśpiewki ludowe oraz wesołe, dziecięce zabawy.

Ten majowy dzień pozostanie w pamięci miłym wspomnieniem, mimo że pogoda   tego dnia nikogo nie rozpieszczała, gdyż było  nieprzyjemnie zimno!