Występ „Śmiłowiónek” na „ IX FESTYNIE NA LUDOWO W MIEŚCIE RÓŻ”

2 lipca 2017r. zespół „Śmiłowiónki” wyjechał do Kutna, aby wziąć udział w „IX FESTYNIE NA LUDOWO W MIEŚCIE RÓŻ”. Przy dźwiękach wspaniałej muzyki i licznie przybyłych mieszkańców Kutna, przez wiele godzin odbywały się występy folklorystycznych zespołów tanecznych, śpiewaczych oraz kapel i zespołów muzycznych.

Szczególną przyjemnością było obejrzenie występów Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemi Kutnowskiej”, zarówno dziecięcego, który  w pięknych, krakowskich strojach zatańczył krakowiaka oraz tancerzy dorosłych, którzy brawurowo zaprezentowali wspaniały program tańców i pieśni łemkowskich.

Zespół „Śmiłowiónki” na kutnowskiej scenie zaprezentował 20-to minutowy program, na który złożyły się:

 

  • piosenka ludowa „Lipka” oraz „Oj świeci miesiąc świeci”,

 

    • taniec  ludowy – „Kujawiak”,

 

  • piosenka ludowa „Ta równina” z solowym wykonaniem Danuty Kaczmarek,
  • taniec  ludowy – „Chodzony”,
  • piosenka „Chłopoki, Chłopoki…” z solowym wykonaniem Małgosi Zielińskiej,
  • kujawiak z kieliszkiem na głowie w wykonaniu Włodka Stokfisza i Bogusi Grabkowskiej,

 

  • taniec  ludowy – „Szoc”

Wykonawcom towarzyszyła jak zwykle wspaniała kapela pod kierownictwem Pana  Miłosza Kierzkowskiego – akordeon ,w składzie:  Małgosia Zielińska – skrzypce, Paulina Śmiałek – klarnet,  Adrian Grabkowski – bębenek.

Były także kiermasze sztuki i rękodzieła, konkursy dla dzieci i na potrawę regionalną oraz warsztaty rzemiosła artystycznego i użytkowego. Byli kutnowscy artyści i rzemieślnicy, dzieciaki mogły obejrzeć warsztat tkacki i zobaczyć jak robi się kosze z wikliny. Można było również co nieco przekąsić, posmakować pysznego chleba, kiełbasy i … naleweczki z Brześcia Kujawskiego. Jednym słowem – dla każdego znalazło się coś smacznego i  ciekawego.

Atmosfera w Mieście Róż była wspaniała, a kiedy muzycy zaczęli prezentować swoje umiejętności – nogi same rwały się do tańca.   Chętnych było wielu….

Zespół „Śmiłowiónki” serdecznie dziękuje Panu Wójtowi –  Romanowi Nowakowskiemu, za sfinansowanie kosztów przejazdu do  Kutna.

 

zdjęcia źródło: https://www.facebook.com/pg/Muzeum-Regionalne-w-Kutnie-225093110889484/photos/?tab=album&album_id=1461279623937487