W gościnie u pana Borkowskiego

15 lipca 2017r. na zaproszenie Pana Janusza Borkowskiego, zespół „Śmiłowiónki”, po raz kolejny, gościł w miejscowości Redecz Krukowy na X Biesiadzie dla Przyjaciół.

Pan Janusz Borkowski doskonale znany jest wszystkim jako biznesmen i miłośnik historii, a zwłaszcza dziejów Naszej Małej Ojczyzny, czyli Kujaw. Jego pasją jest utrwalanie wspomnień ludzi, zbieranie starych fotografii i dokumentów z terenu Kujaw, aby ocalić od zapomnienia rzeczy ważne i ciekawe z naszej historii.

Na tejże biesiadzie, jak zwykle zresztą – gości było wielu i to w różnych grupach wiekowych: od najmłodszych do najstarszych. I wszyscy świetnie się bawili! Były liczne podziękowania, nagrody i wyróżnienia, czytanie wierszy kujawskich poetów, występy kabaretu Marka Kality, świetna muzyka taneczna oraz śpiewanie pieśni ludowych i biesiadnych w wykonaniu zespołu folklorystycznego z Aleksandrowa Kujawskiego i zespołu „Śmiłowiónki”.
Zespół „Śmiłowiónki” zaprezentował ponad półgodzinny występ, na który złożyły się: tańce ludowe – chodzony, kujawiak oraz kujawiak z kieliszkiem, a także pieśni ludowe i biesiadne.

Występ zespołu został przyjęty przez zgromadzoną publiczność bardzo życzliwie. Zebrani słuchacze domagali się bisowania! Zespół zaśpiewał więc na bis, wesołą i nieco frywolną piosenkę – „Heca – Kieca”. Wszyscy świetnie się bawili – „parkiet” był cały czas pełen tańczących. Było również pyszne jedzonko!

Zaś wieczorem – także tradycyjnym zwyczajem – zapłonęło ognisko, a „Śmiłowiónki” dalej bawiły gości, tym razem piosenkami biesiadnymi. Do śpiewów i tańców wokół palącego się ogniska, pięknie przygrywał na akordeonie Pan Miłosz Kierzkowski, kierownik muzyczny zespołu, a towarzyszył mu dzielnie na bębenku – Adrian Grabkowski, członek kapeli zespołu.