Jubileusz 100-lecia OSP w Śmiłowicach

Piękny jubileusz obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Śmiłowicach. Minęło bowiem 100 lat od stycznia 1917 roku, bo to właśnie wtedy mieszkańcy Śmiłowic powołali do życia straż ogniową.

20 sierpnia 20178 roku, piąte już pokolenie świętowało jubileusz stulecia OSP.  Śmiłowiccy  strażacy otrzymali piękny prezent – ciężki samochód gaśniczy, na który  długo czekali.

Na tą szczególną uroczystość przybyło wielu znakomitych gości z Prezesem Zarządu Powiatowego Związku OSP, Marianem Mikołajczykiem. Obchody rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnym p.w św. Bartłomieja w Śmiłowicach. Na jej zakończenie zespół „Śmiłowiónki” i wszyscy strażacy odśpiewali przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Śmiłowic – hymn strażaków pt. „ Rycerze Floriana”. Po zakończeniu Mszy Św. wszyscy goście, przy dźwiękach orkiestry przemaszerowali na plac przy remizie.    Meldunek gotowości do rozpoczęcia obchodów złożył druh Piotr Bińkowski, zastępca Naczelnika OSP Śmiłowice. Następnie została przedstawiona w zarysie historia straży w minionym stuleciu, wręczono liczne  odznaczenia, medale i statuetki dla wyróżniających się druhów i osób zasłużonych dla OSP.  „Śmiłowiónka” – Zenia Antczak , członkini zespołu otrzymała także odznaczenie za zasługi dla  straży. Szczególną chwilą dla wszystkich zebranych był chrzest samochodu gaśniczego, któremu nadano imię „Janek” oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji jubileuszu. Było również wiele serdecznych życzeń, przemówienia gości i prezenty, do których dołączył się także zespół „Śmiłowiónki”.

W części artystycznej ze swoimi programami wystąpiły dzieci z przedszkola w Śmiłowicach oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach i zespół „Śmiłowiónki”, który zaprezentował się zebranym w nowych strojach i zaśpiewał trzy piosenki: „Ta równina to Kujawy”, „Jo do lasu nie pojade” oraz nieco sparafrazowaną piosenkę zespołu „No To Co” – „ W Śmiłowicach stanął  w ogniu dom”.

Na koniec uroczystości wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia. Następnie wszyscy zaproszeni goście udali się na poczęstunek, a od godziny 18.00 rozpoczęła się zabawa taneczna.