10 września 2017r. – „Śmiłowiónki” na gminno-parafialnych dożynkach

„Boże, z Twoich rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy,

        z Ciebie plenność miewa rola, my zbieramy z twego pola…”

Tą piękną pieśnią, w dniu 10 września 2017 roku, w uroczej scenerii śmiłowickiego  parku Zespół Folklorystyczny „Śmiłowiónki” zainaugurował Mszę Świętą, celebrowaną przez ks.  Krystiana Michalaka, proboszcza parafii w Śmiłowicach oraz ks. Tomasz Króla, proboszcza parafii w Czerniewicach –  będącej dziękczynieniem dla wszystkich rolników za tegoroczne plony.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się przemarszem barwnego korowodu, prowadzonego przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP ze Śmiłowic. Marszowym krokiem szły więc w korowodzie delegacje z wieńcami, księża, władze gminne i samorządowe oraz wielu znakomitych gości przybyłych na gminno-parafialne dożynki.

Po Mszy Św. i poświęceniu przyniesionych wieńców, starostowie dożynek: Pani Jolanta Bącela z Bodzanówka i Pan Grzegorz Szulczewski ze Skibic, tradycyjnym już obyczajem, częstowali wszystkich gości  chlebem upieczonym z tegorocznego ziarna.

Do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy przystąpiło aż osiem wieńców, w tym również wieniec upleciony przez koleżanki z zespołu „Śmiłowiónki”. Każdy z wieńców był pięknym arcydziełem, stworzonym cierpliwą, zbiorową pracą i sercem. I wszystkie zasługiwały na nagrodę. Komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsce wieńcowi, który przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ze Śmiłowic. GRATULUJEMY!

Wieniec upleciony przez koleżanki z zespołu „Śmiłowiónki” zajął siódme miejsce. Wielkie brawa za inicjatywę i serdeczne GRATULACJE!

Po części oficjalnej dożynek, okolicznościowych przemówieniach oraz wręczeniu wzorowym rolnikom odznaczeń – na tle wspaniałych wieńców i przepięknej wystawy z owoców i warzyw , rozpoczęła się część artystyczna. Przy licznie zgromadzonej publiczności najpierw swoje umiejętności zaprezentowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP wraz z uroczymi, młodziutkimi marżonetkami. Następnie dzieciaki z przedszkola w Śmiłowicach zachwyciły wszystkich pięknymi strojami z bajek i brawurowymi tańcami. Potem występ swój miały dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Śmiłowicach , które zaprezentowały młodość, energię i piękne głosy. Kolejnym zespołem, który występował w śmiłowickim  parku był Zespól Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” z Choceńskiego Centrum Kultury, przedstawiając dawne zabawy , tańce i piosenki.

Inauguracyjny recital dawnych pieśni ludowych miała na lokalnej scenie  Pani Danuta Kaczmarek.

Zespół „Śmiłowiónki” przedstawił zebranym gościom program złożony z pieśni, tańców ludowych oraz duetu z kieliszkiem na głowie.  Zaśpiewne zostały następujące piosenki: „ Hej, z góry, z góry…’ , Jo do lasu nie pojade” , „Ta równina” , „Stare wino” , „Tramblanka” Zatańczony został także szoc i polka. Włodek Stokfisz i Danuta Kaczmarek zaśpiewali w duecie zabawne ludowe przyśpiewki, a potem Bogusia Grabkowska razem z Włodkiem Stokfiszem odtańczyli kujawiaka, w towarzystwie napełnionego kieliszka, który stał na głowie Włodka. Nic się nie wylało, więc Włodek dostał liczne brawa i pozwolono mu wypić za zdrowie starostów dożynek.

Zespołowi –  jak zwykle- towarzyszyła  niezastąpiona kapela, pod kierownictwem  MIŁOSZA KIERZKOWSKIEGO  – akordeon oraz Pauliny Śmiałek – klarnet, Małgosi Zielińskiej  – skrzypce i Adriana Grabkowskiego – bębenek.

Występy zakończył  pokaz sztucznych ogni, a wspaniałym rozbłyskom towarzyszyła muzyka.

Końcowym akordem dożynek była   muzyczna  uczta, którą zebranym gościom i miłośnikom tańca zaserwowali: – zespół „Wpół do bluesa”,  gwiazda wieczoru – zespół muzyczny Markus P. oraz „RYTMIX”.

 

« 1 z 2 »