Sukcesy Smiłowiónek i Danuty Kaczmarek

Działający od 2010 roku zespół folklorystyczny „Śmiłowiónki”  odniósł w ostatnim miesiącu szereg znaczących sukces. 7 czerwca 2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie zajął I miejsce w Wojewódzkich Spotkaniach Teatrów Obrzędu Ludowego oraz otrzymał nagrodę specjalną za wierne przedstawienie obrzędu weselnego.                                21 czerwca jako reprezentant naszego województwa zwyciężył w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych  w Kaczorach koło Piły gdzie otrzymał nominację do Ogólnopolskiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych do Tarnogrodu.

Zespół został również doceniony 29 czerwca w Ciechocinku. W czasie 43 Spotkań z Folklorem Kujwaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Śmiłowónki zajęły II miejsce w kategorii teatrów obrzędowych.

Sukcesy indywidualne odnotowała również Pani Danuta Karczmarek. W Gostycynie otrzymała nagrodę indywidualną za przyśpiewki,  w Ciechocinku nagrodę indywidualną dla śpiewaków. Jednak największey sukcesem Pani Danuty jest zajęcie w swoim debiucie I miejsca w kategorii solistów śpiewaków na 48 Ogólnopolskim  Festiwalu Kapel i Śpiewakow Ludowych w Kazimierzu.

Zespołowi i pani Danucie Karczmarek serdecznie gratulujemy.

         Wyniki Wojewódzkich Spotkań Teatrów Obrzędu Ludowego  w Gostycynie

7 czerwca 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie odbyło się Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego. Realizacja spotkania miała na celu m.in. inspirowanie amatorskich zespołów teatralnych i innych grup aktywności społecznej działających w środowisku wiejskim do zachowania i korzystania z dorobku rodzimej kultury ludowej.  W tym roku w przeglądzie wzięło udział 7 grupz  województw kujawsko – pomorskiego i pomorskiego: Zaboracy z Brus, Śmiłowionki (Kujawy) Lubominianki (Kujawy), Swojacy (Kujawy), Świeckie gzuby ze Świecia, Radojewiczanie (powiat Inowrocław). Jury w składzie: Maria Pająkowska – Kensik – przewodnicząca, Elżbieta Kornaszewska – członek, Hanna Łopatyńska – członek po obrjrzejrzeniu wszystkich przedstawień postanowiło przyznać:
I MIEJSCE oraz nagrodę specjalną za wierne przedstawienie obrzędu weselnego dla zespołu folklorystycznego„Śmiłowiónki” oraz indywidulane nagrody rzeczowe  dla Danuty Kaczmarek (przyśpiewki), Julii Skowrońskiej(choreografia), Marty Błaszczyk (nagroda aktorska) oraz Jana Celmera (nagroda aktorska). Zespół „Śmiłowiónki”  otrzymał prawo do reprezentowania naszego województwa w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Kaczorach koło Piły.

Wyniki 43. Spotkań z Folklorem Kujwaw i Ziemi Dobrzyńskiej

W kategorii teatrów obrzędowych nie przyznano pierwszego miejsca, dwa drugie  miejsca przypadły Swojakon z Baruchowa i Śmiłowiónkom ze Śmiłowic oraz trzecie dla Kujaw Bachornych Nowych z Osięcin. W grupie zespołów śpiewaczych zwyciężyły Złotniczanki ze Złotnik Kujawski,  drugie miejsce przypadło Gniewkowianom z Gniewkowa, a trzecie – Pakościanom z Pakości  i Radojewiczanom w Radojewic. Najlepszą kapelą okazała się kapela Na Ksebkę z Lubania.
W kategorii zespołów pieśni i tańca triumfowały radziejowskiej Kujawy, a drugą nagrodę przyznano włocławskiemu Wrzosowi. W grupie zespołów dziecięcych jurorzy nie przyznali pierwszej nagrody. Druga powędrowała do „Kujaw Nadwiślańskich” z Lubania, a trzecia do zespołu Kruszynka z Kruszyna.
Przyznano też nagrody indywidualne. Otrzymali je: Henryk Szymkiewicz  z Dobrego, Halina Łukaszewicz z Kowala, Janina Bednarska z Sompolna i Danuta Kaczmarek z Chocenia.
Nagrodę specjalną otrzymały zespoły folklorystyczne działające w Brzeskim Centrum Kultury.

Wyniki 48 OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU KAPEL  I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH

 W kategorii solistów śpiewaków:
BASZTĘ – nagrodę główną festiwalu przyznano Krystynie Warkowskiej – Downarowiczz Węgorzewa, woj. warmińsko-mazurskie
Pięć równorzędnych I nagród dla: Janiny Chmiel z Wólki Ratajskiej, woj. lubelskie  Janiny Schab z Lubochni, woj. łódzkie, Danuty Kaczmarek ze Śmiłowic, woj. kujawsko-pomorskie, zefy Stasiuk z Zanowinia, woj. lubelskie,Feliksy Cierlik z Rząsin, woj. dolnośląskie.